Новини Підволочиська та району

Перше та останнє інтерв'ю на посаді голови Тернопільської ОДА. Ігор Сопель пішов у відставку

Перше та останнє інтерв'ю на посаді голови Тернопільської ОДА. Ігор Сопель пішов у відставку

Перше та останнє інтерв'ю на посаді голови Тернопільської ОДА. Ігор Сопель пішов у відставку

Автор:

Наталія БУРЛАКУ

  • Президент України Володимир Зеленський прийняв відставку голови Тернопільської обласної державної адміністрації Ігоря Сопеля.
  • За понад 100 днів роботи ні про стратегію, ні про здобутки голови особливо не чули ні громадськість, ні перса. Напередодні зняття з посади журналістам вдалося поспілкуватися з екс-очільником області. Текст на сайт "20 хвилин" мали залити сьогодні, 22 лютого. І от голова пішов у відставку. Тож це його перше та останнє інтерв'ю. 

У зв’язку з ситуацією, що виникла на Тернопільщині через евакуацію з Китаю громадян України, та незадовільною роботою облдержадміністрації з інформування населення щодо епідеміологічної безпеки Президент України прийняв заяву Ігоря Сопеля про відставку із займаної посади за власним бажанням.

Нагадаємо, що Ігор Сопель – родом із Хоросткова Гусятинського району. З 2010 року вів підприємницьку діяльність, від якої, каже, довелося відмовитися. У 2010-2015 роках був депутататом Хоростківської міської ради. Про роботу, особисте, зв’язки з Президентом та кварталівцями він розповів "20 хвилин". 

Чому прийшов на посаду

- Вітаю! Пане Ігоре, понад 100 днів очолювали Тернопільську облдержадміністрацію. Якими здобутками можете похвалитися?

- Найперше, із чим я зіткнувся, коли прийшов на посаду, - це велика заборгованість із виплати заробітних плат у медичній та освітній галузях. У медичній сфері не вистачало 50 млн грн, а в освітній – 5 млн. Однак спільно з урядом ми цю проблему вирішили, вчителі та лікарі отримали свої зарплати. Є серйозна проблема і у дорожників. Борг у Служби автомобільних доріг області перед підрядниками накопичувався ще з 2012-го року. На кінець року заборгованість перед працівниками підрядних організацій становила понад 120 млн грн, 60 із них підтверджені судовими рішеннями. У кінці січня постановою Кабміну було передбачено погашення перших 44 млн заборгованості. А це дозволить забезпечити повноцінну роботу Служби автомобільних доріг?  Працювали і в напрямку виявлення нелегальних АЗС та грального бізнесу, реального обігу лісів тощо.

- Тобто гроші на виплату зарплат прийшли з Києва?

- Так, усе відбулося за підтримки уряду і, сподіваємось, що такими кроками ми взагалі вийдемо з боргів, і тоді результат буде кращим.

- До призначення на посаду голови ОДА Ви були досить успішним підприємцем. За даними 2018-го року, від свого бізнесу Ви отримали майже мільйон гривень. Чому вирішили все покинути і піти на державну роботу, та ще й очолити ОДА?

- Рішення непросте, але свідоме. Є відомий вислів: «Не святі горщики ліплять». У мене є досвід успішної управлінської діяльності та життєвий досвід. Тому якщо є можливість покращити життя багатьох жителів області, гріх не скористатися таким шансом та не допомогти. Тому я тут і працюватиму задля процвітання Тернопілля.

- Разом з шансом щось змінити додалася і велика ніша відповідальності. Ви були готові до роботи в цьому кріслі?

- Я вірю в те, що ми рухаємося правильним шляхом, що зможемо побороти корупцію, зробити життя українців кращим. Як би далі не було...

- Однією із версій Вашого призначення були родинні стосунки з Президентом, його дружиною чи оточенням. Прокоментуйте.

- Ні, ніяких родинних зв’язків я не маю. Закривайте це питання.

- А дружні?

- Дружні є. Але знаєте, скільки в них друзів? Дуже багато. Прийшовши на посаду, я відчуваю велику відповідальність, аби виправдати довіру.

Медична реформа та інвестиції

- З 1 квітня в країні має стартувати другий етап медичної реформи – на вторинній ланці. Чи готова Тернопільщина до цих змін, чи зможуть люди у маленьких селах, містечках та районах своєчасно отримати якісну медичну допомогу?

- Принцип реформи – створити ринкові відносини у медичній галузі. Заклади, які будуть надавати населенню якісні послуги, процвітатимуть. А ті, хто працювати не хочуть, просто не витримають конкуренції. В області визначені шість опорних закладів, які будуть ключовими в наданні медичної допомоги: Бережанська районна центральна лікарня, Тернопільська міська комунальна лікарня №2, Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги, Університетська обласна лікарня, Чортківська та Кременецька центральні районні лікарні.

- Чи достатньо лікарів та ресурсів у селах, аби надавати якісну медичну допомогу, передбачену реформою?

- Ми продовжуємо закупівлю спецтранспорту та обладнання телемедицини для сільських амбулаторій. Усі 184 амбулаторії отримали атомобілі. Це і покращення, і полегшення роботи медичних працівників. Продовжуємо будувати амбулаторії загальної практики. 19 об’єктів плануємо завершити до кінця поточного року. 

- У чому вбачаєте інвестиційну привабливість Тернопільщини? Які конкретні кроки передбачені для залучення інвесторів?

- Наразі є всі передумови як до залучень міжнародних, такі  внутрішніх інвесторів. Наприклад, за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» держава компенсує підприємцю частину кредитного навантаження. Чим більше робочих місць ви створюєте, тим більшу компенсацію % за кредитом отримуєте.

Без зовнішніх інвесторів нашій економіці також поки що не обійтися. Проведення інвестиційнихфорумів, зустрічей, перемовин – площадки, де можна спілкуватися з людьми, які готові вкладати кошти у розвиток регіону. Є певні напрацювання в цьому напрямку, але наразі не хочу їх озвучувати. У нас є що запропонувати: індустріальні парки, певні об’єкти на підприємствах, які вже занепали, де збережена інфраструктура, підведені комунікації, а отже, є можливість працювати. Особлива інвестиційна принада – туризм. На території області маємо аж 34 замки.

Чи будуватимуть садки і школи?

- З березня має стартувати масштабна програма відновлення інфраструктури. Скільки нових шкіл, садочків та кілометрів доріг з’явиться на Тернопільщині?

- По 5 шкіл, садків, стадіонів. ЗОШ мають з’явитися у Тернопільському, Кременецькому, Бучацькому, Підволочиському та Гусятинському районах. Збільшення площі приміщень пов’язана із великою чисельністю учнів. Дороги – теж у пріоритеті. Цьогоріч відремонтуємо 305 км доріг.

- Окреслені глобальні плани, але чи вистачить грошей?

- Прогноз власних доходів обласного бюджету (без урахування трансфертів) становить 736 млн гривень. Це на 73 млн грн більше фактичного надходження минулого року, ніж попереднього року.

Зростання незначне, зважаючи і на підвищення рівня мінімальної зарплати. Також є державна субвенція, зокрема на реалізацію урядових програм. Тож сподіваємось, що все буде гаразд.

Про «догану», родину та зв’язки з Президентом

- За понад 100 днів роботи ви не провели жодної прессконференції та відкритої зустрічі із журналістами. Чому така закритість?

- Не було, певно, такого суспільного запиту, аби проводити зустрічі. Загалом я не медійне обличчя, не звик хвалитися про здобутки на камери. Є чіткі завдання, я їх намагаюся виконувати сумлінно. Будем старатися більше комунікувати зі ЗМІ.

- А як щодо догани, про яку писали деякі місцеві ЗМІ. Ви її отримували?

- Ні. Розмови про це пішли, мабуть, через те, що я комусь незручний. Зі мною важко домовитися про якісь корупційні схеми. Можливо, зіграли роль і політичні ситуації. Коли прийшов на посаду, мене одразу сприйняли недружньо. У жовтні вибори, коли в когось падає рейтинг, в інших піднімається. Можливо, хтось вибиває собі дивіденди.

- У мережі було чимало інформації щодо Вашої прихильності регіоналам. Що скажете про це?

- Я ніколи не мав партійної приналежності, тим паче до Партії регіонів.

- У яких стосунах Ви з попередньою владою? Чи зустрічаєтеся з колишнім головою Степаном Барною?

- Він є депутатом обласної ради. Ми спілкувалися з ним перед прийняттям бюджету. Різні політичні позиції заважають.

- Як часто особисто спілкуєтесь із Володимиром Зеленським?

- Нечасто, але кілька разів було. Не з всіма питанями треба йти до Президента. Ми спочатку звертаємося в Адміністрацію. Є куратори, з якими можна поспілкуватися. Ми і поставлені для того, щоб вирішувати проблеми на місцях, а не створювати їх іншим.

 «Справи перейшли до дружини»

- Як ставитесь до кумівства при призначенні на посади?

- Важливо не те, хто тобі ця людина, а що і як вона буде робити. Звісно, простіше, коли поруч людина, якій можна довіряти, у якій ти впевнений. І якщо вона фахова, готова працювати на благо області, країни, то не вбачаю проблеми в тому, що це може бути хтось із друзів.

- Хто зараз є найбільшим Вашим помічником?

- Сім’я, без неї взагалі нічого б не вийшло. Там, де чоловік і дружина разом, там є успіх. Відколи ми з Олею одружилися, то все разом – і робота, і бізнес. Ми як друзі, як партнери. З досвіду – сімейні пари досягають кращого результату.  Це гарний приклад і для дітей. Сильна сім’я – сильна країна.

- Що з Вашим бізнесом? Фактично він перейшов в руки дружини?

- Це був наш сімейний бізнес. Відколи я став головою, справив веде дружина.

- Чи відсутнє лобіювання власних інтересів з допомогою посади?
- В мене немає власних інтересів, мій бізнес зовсім не повязаний з держаникими коштами чи комунальними обєктами. Тому любіювання власних інересів не можливе.

- Скільки часу на добу проводите вдома? Ви живете в Хоросткові?

- Так, живу у Хоросткові. А вдома буваю, коли як пощастить – 5-7 годин, не більше.

Де живе та чого боїться

- Тобто щодня Ви добираєтесь у Тернопіль? Не простіше було переїхати сюди на певний час?

- Наразі я про це не думаю. Виїжджаю з дому о 6 ранку. Дорогою обдумую свої плани на день.

- Як відновлюєтесь? Займаєтесь спортом чи маєте інші хобі?

- Бракує часу. У будні і вихідні – на роботі. Скажу відверто, за той час, що працюю на посаді, я ще стільки проблем не бачив і не чув! Година-дві щонайменше потрібні лишень для того, щоб ознайомитися з документами та поставити підписи. Робота нелегка. Коли ти пропускаєш через себе проблеми людей, - непросто. Спілкування з друзями, сім’єю, дітьми відновлюють.

- Чого найбільше боїтеся?

- Я чітко усвідомлюю, що моє перебування на цій посаді тимчасове. Боюся не виправдати довіру людей, Президента, країни.

Останні новини

Дата

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *

Нерухомість