Відпустка під час карантину – це можливо!
Автор:
Анонім
Карантин — адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Пунктом 31 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.
Хто ж може претендувати на відпустку на період оголошення карантину?. Законодавством чітко визначено коло таких осіб: матір батько баба дід інші родичі, які фактично доглядають за дитиною особа, яка усиновила дитину особа, яка взяла під опіку дитину один із прийомних батьків один із батьків-вихователів.
Даний вид відпустки має як свої плюси, так і мінуси, а саме: перевагою є те, що є можливість перебувати зі своєю дитиною вдома під час карантину та водночас є недолік в тому, що особа не отримує у цей період заробітної плати.
Дану відпустку можна взяти лише у тих випадках, коли оголошений карантин документально підтверджений. Таким підтвердженням для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.
Працівнику необхідно подати заяву про надання такої відпустки, до якої долучити копію свідоцтва про народження дитини та документ, який посвідчує відповідний статус працівника. Після чого роботодавець зобов’язаний видати наказ про надання відпустки.
Відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території. Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій.
Альтернативою відпустки без збереження заробітної плати може бути:
- Оплачувана щорічна або «додаткова» відпустка
- Іноді є можливість на період карантину працівникам працювати вдома
- Тимчасове переведення працівника на неповний робочий час
- Індивідуальний графік роботи
- Працівник використовує накопичені відгули
- За отриманням безоплатної правової допомоги громадяни можуть звертатися до Тернопільського місцевого центру з надання БВПД, який знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7, контактний телефон: (0352) 52-15-20, 068-355-13-63.
Адреси структурних підрозділів Тернопільського місцевого центру – бюро правової допомоги:
— м. Бережани, вул. Банкова, 6;
— смт. Козова, вул. Дорошенка, 3;
— м. Підгайці, вул. Шевченка, 2а;
— смт. Підволочиськ, вул. Д. Галицького, 80;
— м. Теребовля, вул. Кн. Василька, 150.
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103. Зателефонувавши за ним, Ви зможете уточнити актуальну інформацію щодо осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, змін в законодавчій базі стосовно її надання, актуальні адреси та контакти центрів у всіх регіонах України. Ця телефонна лінія працює цілодобово. Дзвінки у межах України – безкоштовні.